
mina tyger är svåra till vuxenkläder inser jag. Men samtidigt vill jag använda det jag har, bergen tenderar ju att växa (min sambo kommenterade idag att mina tyger ätit sig in i hans garderob också. Men han hade ju en tom hylla…).
Troligen hade det här mönstrade tyget blivit en schyst 60-talsklänning, men hur ofta skulle jag använda den? Alltså en fegvariant.
Gjorde den på sykursen eftersom jag inte hade nåt mönster. Läraren föreslog de söta vågiga kanterna. Dom var bra, gjorde det hela mindre stramt tycker jag. Lätt också – bred sicksack med minsta stygnlängden och så dra i trikån när man syr.
Men klänningen blev förenklad och inte alls den modell jag tänkt mig. Har ritat flera tunikor och klänningar som jag vill ha dem, men att göra teckningar till mönster… Hur får man tex en krage att passa till ringningen man klippt till?
Hmm, mycket att lära…
mars 24, 2008 at 3:20 e m
Denne var nydelig!!
Hadde jeg sett den på butikken hadde jeg kjøpt den tvert!
mars 24, 2008 at 6:33 e m
Jättefin!
mars 25, 2008 at 8:36 f m
Oh vilken tunika håller med övriga hade jag sett den ute hade jag köpt den direkt, vad duktig du är
fin sida hade du också
ska lägga den på min hos sidor jag gillar
mars 25, 2008 at 9:19 f m
Gillar verkligen den här klänningen.
Min sambo brukar låta som din. Det dom inte förstår är att man aldrig kan ha för mycket tyger bara för lite plats
mars 25, 2008 at 11:13 f m
den är ju jättefin! men varför skulle du inte använda en 60-talsklänning, de är ju otroligt enkla och fina i modellen och passar till det mesta.
mars 25, 2008 at 7:31 e m
shamu& maddis: det var en fin komplimang!
kokos flanell: det är sant,fast jag känner mig så uppklädd i massor av stormönstrat… Jag försöker lära mig att inte köpa de där vackert knäppa sakerna som inte funkar till vardags;-)
mars 27, 2008 at 10:36 f m
Supersnygg klänning gillar den verkligen, snyggt med bara en del i mönstrart, tror faktiskt att tyget kommer fram bättre såhär än om du gjort hela klänningen i samma tyg.
mars 30, 2008 at 8:01 e m
Kanonfin klänning. Helt i min smak
april 2, 2008 at 9:43 e m
Hej!Nu har jag äntligen hittat hit! Vilken underbar blogg du har med så himla många fina grejer att inspireras av! Det blir genast en länk till dig! Och jag kommer att återkomma ofta!!!
april 9, 2008 at 5:58 e m
den är ju hur fin som helst!
april 11, 2008 at 7:32 e m
Shit vilken söt klänning!