Min nästa japanska skapelse blev den här, modell R.
Jag gillar att den passar så bra för två olika tyger. Sen gillar jag också ärmen, jag har sytt lite för mycket ärmlöst på sistone.
Jag följde mönstret ganska exakt förutom att jag la till knappen (och en slags fusköverlappning) samt en ficka för att få det blåa att gå igen nånstans. Och för att man måste ha nånstans att lägga snorpapper såhär på vintern.
Eftersom jag vet att det finns fler som har samma sjuka böjelser som jag kan jag berätta att 前 är fram på japanska.
後ろ är bak (enligt den här sidan). Men vet man det så klarar man sig fint.
Jag valde storlek 9 och den passar mig (36) i axlarna. Men modellen är sån att storlek inte är så viktigt.
Omdöme: Syr jag nåt liknande igen bör jag nog ha mindre rynk i ryggen för att undvika gravidlooken. Eller ännu hellre ett mjukare o tunnare tyg…. eller trikå.
Annars gillar jag klänning R.
Den bara tigger om att bli varierad i det oändliga med olika tyger och detaljer…
Superfin!! Kommenterade toaletten istället:)
Fast det är fint det också!
Jättesnyggt! Skulle vara intressant att se samma modelli trikå.
Vilken snygg klänning! Den liknar mycket på en modell jag sytt från en ”Kreativa kvinnor” och jag kan hålla med om att det finns viss risk för att det blir lite förmycket gravidlook om den har för mycket vidd…
klart stylish!!!
Den blev riktigt snygg! 🙂
//Lina
Så himla snygg!! Vad är det för blått tyg?? Jättesnyggt!
Oj vad fint!!! 🙂
tack!
anna, min sambo fick det blå tyget av en på hans jobb. Tror detfanns på förskolan där han jobbar. Blått kan vara en svår färg, men här tycker jag det funkar
Så otroligt fin =) Skitsnyggt med blått till det svarta!
ojojoj vad snygg!
Riktigt snygg! Sitter och klurar på vad som ska bli min första japanska skapelse!
mm det blir spännande att se, strömming!
skapelse är ett bra ord tycker jag. bakelse också
etttutre, vänta bara…
Oj, vilken supersnygg klänning! Du är så otroligt duktig på vuxenplagg. Kul med en blogg med lite mer sådant, många av oss andra är lite insnöade på barnkläder.
Fin! Man blir verkligen sugen på massor av fina kombinationer med olika tyger och knappar.
Löjligt snygg!!!
Tack för tipset om storlek, jag har nemlig undrat över 9,10, 11… Superbuzzy har fått in en ny japansk kjol bok, jag gillar kjol.. Härlig tunika!
Jättefin! Fickan var jättesnygg. Jag har också tänkt på att inte göra rynk i bakstycket, vilket det är på de flesta modeller i boken.
Ping: Fel storlek! « Rino